Dobór wkładu

Jaką moc powinien mieć wkład?
Co ma wpływ na jakość pracy wkładu?
Do czego służy szyber?
Odpowiedzi na te i inne pytania konieczne do dobrego wyboru wkład
u.



1. Jaką moc powinien mieć wkład?

Moc wkładu dobieramy do kubatury ogrzewanych pomieszczeń, szybko możemy to przeliczyć 1kW mocy ogrzeje 10m2 powierzchni przy wysokości stropu 2,5m. Tak wiec do ogrzania 130m2 potrzebować będziemy wkład o mocy ok. 13kW. Pamiętajmy, że moc wkładu to tylko składowa, by cieszyć się ciepłem płynącym z kominka montażu dokonać musi wykwalifikowany instalator.


2. Co znaczy "ogień ciągły" i "ogień przerywany"

Tzw. "ogień ciągły" - klasa C norm Francuskich - oznacza, że we wkładzie możemy palić 24h na dobe 7 dni w tygodniu i po jednokrotnym załadunku wkład będzie trzymał żar powyżej 10h. Tzw. "ogień przerywany" - klasa I norm francuskich - oznacza, że we wkładzie możemy palić 24h na dobe 7 dni w tygodniu i po jednokrotnym załadunku wkład będzie trzymał żar do 10h. Od wielu lat to niefortunne nazewnictwo jest źle rozumiane, np. ogień przerywany ludzie kojarzą z obowiązkiem wygaszania pieca po 8h palenia w nim co jest absurdem. Każdy z wkładów nadaje się do ciągłego palenia, a klasy C i I oznaczają bardziej częstotliwość załadunków niż jakość pieca.


3. Co ma wpływ na jakość pracy wkładu?

Pomimo tego, iż wkład jest sercem układu grzewczego to najważniejszy jest jego montaż. Nawet najdroższy i najmocniejszy wkład nie będzie dawał zadowalającego ciepła, gdy będzie niewłaściwie zamontowany. Ważnymi są również: odpowiednia wysokość i sprawność komina, rodzaj, kaloryczność i wilgotność drewna używanego do palenia oraz właściwa wentylacja wkładu.


4. Do czego służy szyber?

Szyber - klapka z dźwignią zamontowana najczęściej przy wylocie spalin z pieca lub w postaci odcinka rury z klapką i dźwignią. Jest to mechanizm tłumiący ciąg kominowy w taki sposób by wraz z przysłoną dopływu powietrza pod palenisko zapewnić efektywną regulację tempa spalania.


5. Jak powinien być zamontowany wkład?

Wkład powinien być zamontowany tak by powietrze będące nośnikiem ciepła bez przeszkód opływało jak największą jego powierzchnie. Odległość izolacji (wełna mineralna z ekranem aluminiowym) od żeber wkładu powinna wynosić 5-10cm , a podstawa na której spoczywa w postaci dwóch filarów lub konstrukcji stalowej gwarantującej stabilność pieca i wytrzymującej ciężar sięgający nawet 200kg.


6. Czym odprowadzać spaliny?

Do odprowadzania spalin służą rury i kolanka stalowe żaroodporne o grubości ścianki 2mm posiadające aprobatę techniczną (system rur BERTRAMS). Rury te szczelnie muszą na siebie nachodzić lub dodatkowo zaizolowane być silikonem odpornym na wysoką temperaturę. Rury te zagwarantują Państwu bezpieczeństwo przez kilkanaście lat użytkowania.


7. Czemu służy doprowadzenie powietrza z zewnątrz i czy jest ono konieczne?

Doprowadzenie świeżego powietrza pod wkład służy lepszej jego wentylacji oraz zapobiega nadmiernemu osuszaniu powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach. Jeśli to tylko jest możliwe zaleca się jego montaż, część producentów wkładów wymaga zewnętrznego dopływu powietrza pod rygorem nieważności karty gwarancyjnej.
Siedlce  (25) 644 26 44
603 958 626       603 266 666       517 271 221
Kominki ETM
kominki-etm
Copyright C 2012 - 2013  Kominki ETM  Wszystkie prawa zastrzeżone.
Designed  by TM
      Masz pytania?

  Napisz lub zadzwoń

Udzielimy nieodpłatnie profesjonalnej  porady
OFERTA
SPECJALNA

dla architektów i ośrodków turystycznych
ZADZWOŃ:
603 958 626
POLEĆ NAS ZNAJOMYM
POSŁUCHAJ ULUBONEJ      STACJI RADIOWEJ
NASI PARTNERZY
Mieszkania Siedlce
Kominki ETM
Zbuduj z nami swój wymarzony kominek i zaoszczędź do 50% na ogrzewaniu! Posiadamy szeroką game wkładów i akcesoriów kominkowych renomowanych producentów krajowych i zagranicznych. Oferujemy profesjonalne projekty i usługi montażowe poparte wieloletnim doświadczeniem i satysfakcja klientów. Kominki ETM - Ciepło dla Twojej rodziny.